Stół, jaki jest

Wojciech Nowicki, „Stół, jaki jest. Wokół kuchni w Polsce”

W swojej nowej książce Wojciech Nowicki opisuje współczesną Polskę widzianą przez pryzmat kuchni. „Stół, jaki jest. Wokół kuchni w Polsce” (wyd. Muzeum Etnograficzne w Krakowie) to esej o nowej anatomii smaku, o jego pamięci i dziedziczeniu; o dalszych i bliższych korzeniach naszej teraźniejszości, odczytywanej poprzez obyczaje stołu. Autor przytacza stare i nowe książki kucharskie, kuriozalne jadłospisy, domowe receptury. Pokazuje zmiany, jakim uległy nasze przyzwyczajenia. Zabiera czytelnika w podróż po literaturze, pokazując, jak w jej zwierciadle odbija się kuchnia. Nowicki pisze o przestrzeniach, w jakich rozgrywa się historia kuchni w Polsce, a także o jej bohaterach – choćby kelnerze, domowej kucharce, czy chińskim kucharzu, który założył restaurację w Warszawie. Książka Nowickiego to nie tylko rozprawa o sprawach stołu, ale nade wszystko zmysłowy opis codzienności.

***

O AUTORZE:

Wojciech Nowicki (1968), eseista, krytyk kulinarny i fotograf. W Tygodniku Powszechnym publikuje teksty poświęcone kuchni i fotografii; recenzent kulinarny Gazety Wyborczej. W 2010 r. w wydawnictwie Czarne opublikował „Dno oka”, tom esejów poświęconych fotografii. Członek rady programowej Miesiąca Fotografii w Krakowie; członek fundacji Imago Mundi. Maniakalnie gromadzi zdjęcia. Jeździ po świecie w poszukiwaniu smaków. Mieszka w Krakowie.

O KSIĄŻCE:

ANDRZEJ STASIUK: Ale ten Nowicki pisze… O fotografii, o podróżowaniu, a teraz o jedzeniu. I to jest zawsze pisanie wyśmienite. Proza, która w tajemniczy sposób przylega do opisywanej rzeczywistości. Na dodatek jeszcze i temat jest pionierski: najnowsza historia Polski opisana poprzez historię smaków – od najpaskudniejszych do coraz znośniejszych. To nie jest danie dnia. To jest danie roku.

WOJCIECH BURSZTA: W swojej niezwykłej książeczce Wojciech Nowicki zastanawia się, czym są wyobraźnia i pamięć. Opowiadając o „kulturze stołu” w Polsce ostatniego dwudziestolecia, w istocie namawia nas do myślenia i inwencji, podpowiada, jak poradzić sobie we współczesnym supermarkecie możliwości, by nie stracić w nim orientacji. Dobrze jeść to znaczy: myśleć indywidualnie, pamiętać rodzinnie i wybierać mądrze. Oraz – dodam od siebie – pisać o obyczajach kulinarnych z miłością! Wszystkie te cechy posiada nasz doświadczony badacz najbardziej uniwersalnej praktyki, jaką zna ludzkość.

***

 

DODATKOWE INFORMACJE O KSIĄŻCE:
Wydawca: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Wydanie I, rok 2011
Format: 154 x 205 mm
Liczba stron: 160
Redakcja: Małgorzata Szczurek
Opracowanie graficzne: Przemek Dębowski
ISBN: 978-83-61369-15-8
Cena: 36 zł

www.etnomuzuem.eu