Studium obiektu: Jan Wnęk - krótki powrót

Studium obiektu: Jan Wnęk - krótki powrót

2 i 3 lutego 2013 roku (sobota i niedziela) zapraszamy na spotkanie z pracami Jana Wnęka (1828–1869) – rzeźbiarza i legendarnego pioniera lotnictwa z Odporyszowa.  

 

Rzeźby Jana Wnęka  prezentowaliśmy dokładnie cztery lata temu jako pierwsze w Muzeum Etnograficznym w Krakowie „Studium obiektu” – nową wówczas formę pracy ze zbiorami, miejsce spotkania i uważnego patrzenia. Inspiracją do powtórzenia tej prezentacji stała się wizyta w MEK uczniów ze Szkoły Podstawowej w Odporyszowie, która właśnie Jana Wnęka wybrała na swojego patrona.

 

Wnęk wykonał około trzystu rzeźbionych i płaskorzeźbionych figur do kaplic Drogi Krzyżowej i innych kapliczek w otoczeniu kościoła w Odporyszowie. Realistyczne figury, starannie polichromowane, przedstawiają sceny z życia Świętej Rodziny, Męki i Zmartwychwstania Chrystusa. Według legendy twarze wielu rzeźb to sportretowane, bliskie Wnękowi osoby. Jedna z nich, przedstawiająca proroka Symeona, podobno ukazuje twarz samego artysty. Większość prac uległa zniszczeniu. Te, które się zachowały, można zobaczyć w Odporyszowie w przykościelnym  muzeum. W kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie znajduje się dziesięć jego prac. Wszystkie, podobnie jak w 2009 roku, będzie można zobaczyć podczas najbliższego weekendu w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, stwarzającej okazję do ćwiczenia myśli.

2 – 3 lutego 2013 roku
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie,

Ratusz, pl. Wolnica 1

Wstęp wolny.
 
http://etnomuzeum.eu/Aktualnosci,538_studium_obiektu_jan_wnek_krotki_powrot.html