„Słodkich Świąt!”


We wtorek 15 grudnia o godz. 12.00 zapraszamy do Muzeum Etnograficznego w Toruniu na ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu Muzeum-panaceum pt. Słodkich Świąt! dla osób z grupy wiekowej 55+.
Spotkanie odbędzie się na wystawie Burak z cukrem. Historia i konteksty. Jej autorka – st. kustosz Grażyna Szelągowska – opowie o historii wytwarzania cukru, o międzywojennej propagandzie słodkiego produktu, który krzepił, o kampaniach buraczanych w PRL-u i o wielu innych aspektach uprawy tej białej „ćwikły” w oparciu o prezentowane na wystawie eksponaty.
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, których od dawna nie wyobrażamy sobie bez słodkich przysmaków. A jeszcze 100 lat temu bywało, że poza miodem nie używano do dosładzania potraw cukru, a jeśli już, to bywał wydzielanym przysmakiem zamykanym w ozdobnych cukiernicach na kluczyk. Podczas zwiedzania wystawy nie zabraknie wątków kulinarnych mogących wzbogacić świąteczne menu o potrawy według oryginalnych przepisów wiejskich gospodyń na bazie buraka cukrowego. Uczestnicy będą mogli także spróbować smaku tradycyjnego syropu znanego na Pomorzu pod regionalną nazwą fjut. Chętni wezmą udział w losowaniu publikacji towarzyszącej wystawie.
Życzenia „słodkich świąt” okraszą ludowe przyśpiewki w wykonaniu Marty Domachowskiej. Uczestnicy zabiorą też ze sobą do domu cukrem pisaną wróżbę, którą będzie można poznać dopiero w Nowy Rok. Prowadzenie spotkania - Maria Pokrzywnicka.
Warto pamiętać o okularach do czytania! Bilet 3 zł/os. 

Informacje szczegółowe:
Maria Pokrzywnicka
Dział Edukacji
Tel.: 56 622 89 43
e-mail: edukacja@etnomuzeum.pl